Preskočiť na hlavný obsah

Paríž - Chrám najsvätejšieho Ježišovho srdca

Chrám najsvätejšieho Ježišovho srdca
Basilica of the Sacred Heart of Jesus
Basilique du Sacré-Cœur

Najviac, čo ma v Paríži chytilo za srdce či lepšie povedané, čo sa dostalo do môjho srdca, bol rímskokatolícky Chrám najsvätejšieho Ježišovho srdca v štvrti Montmartre. Vďaka svojej polohe je kostol najvyšším bodom Paríža po Eiffelovej veži. K Bazilike sme museli vyšľapať 270 schodov. Ale ak nemáte kondičku, či vám to váš vek nedovoľuje, môžete sa tam vybrať aj lanovkou.
Pohľad na Chrám z diaľky
Na vrchole je nádherný panaromatický výhľad na Paríž do vzdialenosti 50 kilometrov. Uvidíte Notre-Dame či Eiffelovú vežu a všetky ostatné historické budovy. V noci je ten výhľad o to romantickejší. Milujem svetlá! Milujem svetlá miest v noci! Milujem výhľady na vysietené mestá. Takéto výhľady ma napĺňajú krásou. Krása sýti, lieči, upokojuje.  Proste výnimočné!
Táto fotka určite nekorešponduje s tou krásou, o ktorej som hovorila!


Výhľad na Eiffelovú vežu
Vzhľad Baziliky navrhol francúzsky architekt Paul Abadie spolu s pomocou šiestich iných architektov. Bazika je na prvý pohľad iná ako gotický kostol Notre-Dame. Je totiž postavená v byzanskom štýle, ktorý je charakterizovaný kupolami, sĺtpmi, sklenenými mozaikami a kameň bol typickým stavebným materiálom tohto štýlu. Vrcholným dielom byzantskej architektúry je Chrám Svätej Múdrosti alebo Chrám Božej Múdrosti  v Instanbule. Práve Chrám Svätej Múdrosti a taktiež Bazilika svätého Marka v Benátkach boli inšpiráciou pre postavenie Chrámu najsvätejšieho Ježišovho srdca v Paríži.
Výstavba kostola sa začala v roku 1875. Prvá svätová vojna oddialila posvätenie kostola, ktoré sa nakoniec konalo až v roku 1919. Chrám je postavený z traventínu vydolovaného v  Château-Landon (Seine-et-Marne), vo Francúzsku. Tento kameň neustále vyžaruje kalcit, ktorý kontaktom s ďažďavou vodou zabezpečuje, že aj napriek zvetrávaniu a znečisteniu je bazilika stále biela.
Bazilika je 35 metrov dlhá, 85 metrov široká a 83 metrov vysoká. Na stranách stoja bronzové sochy na koňoch. Rozmýšľala som, kto by to tak mohol byť, no francúzska hrdinka a bojovníčka proti Angličanom v storočnej vojne Jana z Arku (naľavo)  a francúzsky kráľ Ľudovít IX. Svätý (napravo), ktorý sa preslávil modlitbou a duchom pokánia, bojom za spavodlivosť, ma vôbec nenapadli.
Všimnite si jazdcov na koni po stranách kostola. V strede je socha Krista ukazujúca na svoje Najsvätejšie srdce.
Nádherná mozajka, ktorá vás hneď upúta, keď vtúpite dovnútra, sa volá Christ in Majesty (Kristus v majestáte). Vytvoril ju Luc-Olivier Merson a patrí medzi najväčšie na svete.
Na obrovskom oltári sa nachádza nádherná monštrancia s Kristom. Ľudia z celého sveta sa chodia modliť na toto pútnicke miesto a prežiť čas s Kristom. Čo je zaujímavosťou, Najsvätejšia sviatosť oltárna je v kostole vystavená na oltári nepretržite od roku 1885, teda od výstavby kostola. A z toho dôvodu sú turisti požiadaní, aby boli vhodne oblečení. Strážnik ma pri vstupe do kostola upozornil, aby som si dala dole čiapku. V kostole nesmiete použiť fotoaparát ani kameru.
            Ak budem môcť Paríž v budúcnosti opäť navštíviť a budem si môcť vybrať, kam pôjdem, Chrám najsvätejšieho Ježišovho srdca bude prvé miesto, kam sa s radosťou vyberiem – nasýtiť sa krásou a stráviť čas v modlitbe!


         Basilique du Sacré-Cœur          





Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Čitateľský denník od roku 2009 do roku 2017

Čitateľský denník 2009 - spolu 30 Január:  1. Ian McEwan: Betónová záhrada 2. Václav Pankovčín: Tri ženy pod orechom Február:  3. Ján Kamenistý: AVE LÁSKA - 100 najkrajších slovenských ľúbostných básní 20. storočia 4. Longman: English Fairy Tales 5. Kamil Peteraj: Breviár lásky 6. Barbara Cartlandová: Pôvab a zlo 7. Ján Kalinčiak: Púť lásky 8. Terézia Vansová: Sirota Podhradských 9. Logman: Alice in Wanderland 10. Biblia: Tobiáš 11. Biblia: Ester Marec:  12. Jozef Miloslav Hurban: Olejkár 14. Biblia: Kniha proroka Joela 15. Samo Chalupka: Turčin Poničan 16. Samo Chalupka: Mor ho! 17. Samo Bohdan Hroboň: Krajalik 18. Ján Botto: Žltá ľalia 19. Ján Botto: Margita a Besná 20. Samo Chalupka: Boj pri Jelšave 21. Ján Kalinčiak: Milkov hrob 22. Jozef Miloslav Hurban: Od Silvestra do Troch kráľov 23. Jonáš Záborský: Chruňo a Mandragora 24. Jonáš Záborský: Faustiáda 25. Biblia: Kniha proroka Ozeáša Apríl:  26. Andrej Sládkovič: De...

Veľkonočné pohľadnice 2017

Prípravy na tohtoročnú Veľkú noc som rozšírila aj o výrobu vlastných veľkonočných pohľadníc. Vytvorila som si dve pohľadnice s kresťanským motívom – kríž, ktorý je zdobený červeným srdiečkom a okolo sú farebné kvety – na jednej pohľadnici sú biele kvety na druhej červené.  Do dolného rámčeka som potom napísala Ježišov citát: „Ja som vzkriesenie a život.“ Ak raz človek začne potom nevie skončiť. A hneď som chcela vyskúšať vytvoriť aj ďalšie druhy. Tentoraz som sa zamerala na vajíčka, s ktorými sa viaže symbolika Veľkej noci, pretože symbolizujú zrodenie nového života. Na prvej pohľadnici sa nachádza košík plný zdobených vajíčok. Košíček je vyzdobený nálepkami.  Na ďalších pohľadniciach som využila tvar vajíčka, na ktorého vrchole som urobila mašličku z červenej stuhy a dozdobila som ich nálepkami. Okraje stužky sú zatavené ohňom, aby sa nestrapkali a držali svoj tvar. Do stredu vajíčka som nalepila „čip...

Jesenný veniec/Autumn wreath

Takže keďže tu máme jeseň, a toho roku prišla naozaj veľmi rýchlo, urobila som si ešte v predstihu jesenný veniec, ktorý nám zdobí vchodové dvere. Kvety som urobila v čokoládovo zelenej kombinácii. Hlavný kvet v strede som doplnila ešte o jeden veľký oranžový, aby vytvoril objem. Povedala by som, že keby bola oranžová farba ešte výraznejšia alebo sýtejšia, bol by veniec ešte krajší, čo poviete? Jesenný veniec