Navštíviť Krakov sme plánovali už dlhšie. Ešte pred Adventom sa rozhodli, že rozhodne pôjdeme. Zhodou okolností výlet do Krakova na vianočné trhy zorganizovala aj naša škola, a tak sme sa autobusom – veľkým zájazdom - z Popradu vydali 2.12. na cestu do Poľskej metropoly. Pred cestou som študovala niečo viac o Krakove, aby sme vedeli, kam máme zájsť a čo sa oplatí pozrieť. A rizhodne to musím urobiť pred akoukoľvek cestou za pamiatkami - vedeli sme kam máme zájsť, na čo sa sústrediť...
Krakov sa považuje za jedno z najkrajších miest v Poľsku. Má svoj osobitý charakter. Mesto bolo do 17. storočia hlavným mestom Poľska. Mnohé budovy Starého mesta prežili nedotknuté od Stredoveku. Krakov je jedno z mála miest, ktoré bolo zaradené do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. V celosvetovom hodnotení najelegantnejších miest sveta sa Krakov umiestnil na 27. mieste a vianočné trhy patria medzi najlepšie na svete.
![]() |
Vyrážame z Popradu, krásne nasnežilo, čaká nás príjemný zimný výletný deň. Pohľad na naše Tatry z autobusu, úsek za Matejovcami smerom na Kežmarok. |
![]() |
Belianske Tatry, výhľad z autobusu, slovenská strana |
Krakov je slávny aj vďaka ľuďom, ktorí v
ňom žili ako napríklad astronóm Mikuláš
Koperník, ktorý ako prvý prezentoval, že Zem nie je centrom slnečnej
sústavy, ale Slnko; svätý Ján Pavol II
vlastným menom Karol Wojtyla; nemecký sochár Veit Stoss, ktorý vytvoril najväčší gotický oltár v Európe
nachádzajúci sa v Bazilike Nanebovzatia
Panny Márie; či najslávnejší poľský maliar Jan Matejko....
Hlavné námestie
Hlavné námestie bolo najväčšie mestské námestie v Stredovekej Európe na začiatku druhej polovice 13.storočia počas vlády Boleslava Hanblivého.
Na Hlavnom námestí sa nachádza Tržnica, Radničná veža, Bazilika Nanebovzatia Panny Márie.
Teraz v tomto adventnom období tam nájdete aj Vianočné trhy, či po poľsky Trhy Božieho narodenia.
Krakovská vianočná výzdoba bola modrej farby. V Poprade máme krásnu výzdobu, a preto sa mi zdalo, že jej je akosi málo. Nevedeli sme, ako si to máme vysvetliť. Prvá adventná nedeľa je dnes 3.12. a je pravdou, že aj v Poprade ešte nie je celá vianočná výzdoba, pretože sa všetko rozsvieti až 5.12., keď prichádza Mikuláš. Asi sme prišli skoro.
Radničná veža sa nachádza na Hlavnom námestí. Je to jediná časť z pôvodnej Radnice zo začiatku 14. storočia, ktorá vydržala do dnešných čias. Je postavená z tehál a je zdobená gotickými ornamentmi.
Teraz v tomto adventnom období tam nájdete aj Vianočné trhy, či po poľsky Trhy Božieho narodenia.
Krakovská vianočná výzdoba bola modrej farby. V Poprade máme krásnu výzdobu, a preto sa mi zdalo, že jej je akosi málo. Nevedeli sme, ako si to máme vysvetliť. Prvá adventná nedeľa je dnes 3.12. a je pravdou, že aj v Poprade ešte nie je celá vianočná výzdoba, pretože sa všetko rozsvieti až 5.12., keď prichádza Mikuláš. Asi sme prišli skoro.
Tržnica
Ďalší symbol mesta
Po požiari v druhej polovici 16. storočia bola Tržnica zrekonštruovaná v rokoch 1556-1559 do renesančného štýlu.
Po požiari v druhej polovici 16. storočia bola Tržnica zrekonštruovaná v rokoch 1556-1559 do renesančného štýlu.
![]() |
Ako vyzerala veža s Radnicou, ktorá nevydržala zub času. |
Bazilika Nanebovzatia Panny Márie
Bazilika Nenebovzatia Panny Márie sa nachádza na Hlavnom námestí a je to gotický kostol s dvoma vežami a 9 kaplnkami.
Strop a aj steny pri hlavnom oltári sú bohato zdobené v modrej a zlatej farbe.
Strop a aj steny pri hlavnom oltári sú bohato zdobené v modrej a zlatej farbe.
V strede oltára je Usnutie Panny Márie s apoštolmi a jej Nanebovzatie.
Na ľavej strane sú zobrazené radosti Panny Márie - z hora Zvestovanie, Narodenie Ježiška, Hold Troch Kráľov.
Na pravej strane sú zobrazené bolesti Panny Márie - z hora Zmŕtvychvstanie, Nanebovstúpenie Ježiša a Zoslanie Ducha Svätého.
Úplne hore z ľavej strany nachádza svätý Stanislav, v strede je Korunovácia Márie a svätý Vojtech.
Okrem tohto skvostu sa tu nachádza aj tieto oltáre:
Oltár Zvestovania, Oltár sv. Stanislava, Oltár sv. Jozefa, Oltár sv. Anny, Oltár sv. Agnesy, Oltár sv. Hieronyma aj Augustína, Oltár sv. Sebastiana, Oltár Holdu Troch kráľov, Oltár sv. Šimona a Judy Tadeáša, Oltár sv. Apolonii, Oltár sv. Márie Magdalény, Oltár sv. Filipa Nereusa.
Cena vstupenky pre dospelú osobu 10 PLN. Za 5 PLN sme dostali nálepku, ktorá nám dovoľovala v bazilike fotiť. Napriek tomu sa nám nepodarilo urobiť veľa ostrých a kvalitných fotografií, a ani jednu hlavného oltáru. :(
Kostol sv. Petra a Pavla
Divadlo Júlia Słowackého
Barbakan je postavený v arabskej architektúre, je to kruhová tehlová pevnosť so siedmimi
strážnymi vežami. Jej múry sú hrubé 3
metre, má 130 výklenkov, ktoré slúžili na strieľanie. Barbakan bol postavený v rokoch 1498-1499 počas vlády kráľa Jána Olbrachta. Cieľom Barbakanu bolo ochrániť Floriánsku bránu.
Floriánska brána
![]() |
Brána do mesta |
![]() |
Brána po vstupe do mesta |
Floriánska brána je jedna z najznámejších gotických veží v Krakove. Vznikla v 14. storočí a prvá zmienka je z roku 1307. V minulosti bola vstupnou bránou do Krakova. Mesto malo v 15. storočí najprv 17 strážnych veží, ktoré obraňovali mesto, v 16. storočí ich bolo 33 a v 17. storočí 47 veží a 8 hlavných brán. Do dnešnej doby sa zachovali 4 veže.
Wawelský hrad je rozsiahla opevnená stavba založená v 11. storočí
a neskôr niekoľkokrát prestavaná. V komplexe hradu sa nachádza aj
Katedrála svätého Stanislava a svätého Václava, ktorá bola korunovačným kostolom poľských kráľov. Hrad bol aj sídlom poľských prezidentov. Dnes je v ňom múzeum.
![]() |
Na hrad si to musíte vyšliapať. |
Hlavný vstup vedieť cez Bránu emblémov, ktoré patrili Republike Poľskej koruny a Litovského veľkokniežatstva (Republika existovala v rokoch 1569-1795 a jej územie tvorilo územie Poľska, Litvy, Lotyšska, Bieloruska, časti Estónska, Ukrajiny a západného Ruska- akože to fakt?!).
Na ľavej strane sa nachádza stena obložená
menami ľudí, ktorí prispeli na rekonštrukciu hradu v medzivojnovom období.
Momument Tadeáša Kościuszka, poľského a amerického generála, postavený
v roku 1921.
Vasa Brána (tá žltá), postavená v roku
1595 nariadením Zigmunda III., bola jedinou bránou na hrad Wawel až do polovice 19. storočia.
![]() |
Pohľad na rieku Vislu, najväčšie poľskú rieku, ktoré preteká aj Varšavou. |
O pol druhej sme prišli na Wawel a už sme nedostali lístky do Kráľovských apartmánov, pričom posledný vstup bol okolo pol tretej. Tak sme sa aspoň šli pozrieť do Reprezentačných izieb, ktoré boli úžasné. Najprv sme si museli odniesť ruksaky do šatne. Potom sme si všetci povinne obuli návleky. V Reprezentačných izbách boli vystavené koberce, maľované veľké kachle, nábytok, obrazy, sochy, ktoré používali panovníci hradu. Krásny dojem sa nám uchoval zo zdobených stropov, mramorových podláh a špeciálne z mramorového obrovského schodiska, a kým sme po ňom kráčali mali sme pocit - Martin, že je kráľ a ja princezná :)
Miestnosti Reprezentačných izieb niesli zaujímavé názvy ako Vtáčia sála, Orlia sála, Kaplnka Zigmunda III., Izba planét či zverokruhu, Senátorská miestnosť, teda najväčšia miestnosť na Waweli a iné.
Wawelská Katedrála - korunovačný kostol
![]() |
Hlavný vstup |
![]() |
Kosti zvieraťa žijúceho po dobe ľadovej pri hlavnej bráne do Katedrály. |
V Katedrále sa nemohlo fotiť. Nachádzali sa tam veľa oltárov mnohých svätých. Najbližšia mi bola Kaplnka Božieho milosrdenstva. Tam bolo cítiť Božiu blízkosť.
![]() |
Výhľad z veže |
Z Katedrále nás rovno vpustili do veže, v ktorej sme museli kráčať strmými schodmi až na samý vrchol cez úzke chodby a veľké trámy (celý čas som rozmýšľala, ako by tadiaľ prešli mohutnejší ľudia, resp. či by vôbec prešli) a musím sa priznať, že som si natiahla svaly na stehnách, taký to bol zaberák. V cieli na nás čakal 11 tonový zvon Zigmund z roku 1520. Kým sme sa vydýchali, pokochali sme sa krásny výhľadom.
Okrem toho sa v Katedrále nachádzajú aj kráľovské krypty, náhrobky mnohých významných Poliakov, mauzóleum, či sakrofágy, ktoré sú sprístupnené verejnosti.
![]() |
Hodiny na Katedrálnej veži |
Na konci nášho výletu sme sa zastavili ešte v Katedrálnom múzeu Jána Pavla II. Vstupné sme neplatili, pretože vstupenka z Katedrály platila aj tu. Múzeum na 2 poschodiach vystavuje
predmety spojené s korunováciou poľských kráľov alebo s ich pohrebmi, ďalej dar dary darované Wawelskej katedrále a jedna celá miestnosť je venovaná len Jánovi Pavlovi II. a jeho veciam, ktoré používal ako Krakovský arcibiskup. V múzeu sa nemohlo fotiť.
Nachádzalo sa tam nádherné rúcho a monštrancia.
Perličky, ktoré sme našli pri potulkách Krakovom :)
![]() |
Pápež Ján Pavol II. žil v tomto dome v rokoch 1951-1967. Dnes je v tomto dome múzeum. |
![]() |
Ak sa chcete previezť po Krakove v koči, máte možnosť na každom kroku nájsť kočiar zapriahnutý dvoma vyzdobenými koňmi. |
Gastronómia
![]() |
Ukrajinská reštaurácia |
![]() |
Talianská reštaurácia |
![]() |
Maďarská reštaurácia |
V Krakove sa môžete najesť v rôznych reštauráciách. Boli sme prekvapení z bohatého výberu európskych kuchýň: ukrajinská, maďarská, talianská aj poľská kuchyňa. Slovenskú sme, bohužiaľ, nenašli.
![]() |
Poľská reštaurácia |
![]() |
Poľská reštaurácia Pod nosom |
Čo sa nám nepodarilo vidieť a bude námetom pre ďalšiu návštevu:
- bývalú židovskú štvrť Kazimierz - nachádza sa tam viacero židovských synagóg, medzi najvýznamnejšie patrí synagóga Remuh s cintorínom.
-
Jagelovskú univerzitu - neformálne krakovská univerzita (do 19. storočia Krakovská
akadémia) je prvá univerzita v Poľsku a druhá najstaršia univerzita v strednej
Európe. Študovali na nej aj naši Slováci. Mikuláš Koperník aj
Ján Pavol II. boli jej študentmi.
- Dračiu
dieru - drak je symbolom Krakova podľa povesti, v ktorej kedisi jeden drak terorizoval obyvateľov mesta, kým ho nezabili.
- Výstavu Kráľovských apartmánov na Hrade Wawel, pretože verím, že bude rovnako krásna ako Reprezentačné miestnosti.
- Sanktuárium Božieho
Milosrdenstva v Krakove,
v Lagiewnikoch
Výlet do Krakova sa nám veľmi páčil, hrad, kostoly boli krásne, ľudia boli srdeční, ceny prijateľné... len sme boli krátko, ale to človek pri zájazde neovplyvní, keď musí dodržiavať časový plán.
Komentáre
Zverejnenie komentára