Preskočiť na hlavný obsah

Silvestrovské aktivity - poďme sa hrať!

Na prahu nového roka sa treba zastaviť a porozmýšľať nad starým rokom,
čo všetko nám dal (ale aj vzal), poďakovať mu za to dobré (aj zlé), čo sme zažili, za všetky nové skúsenosti, cez  ktoré sme rástli, za nové známosti, ktoré sme spoznali...

Spomienkové lístočky 
Aktivita I.

Táto lístočková hra je určená práve na to, aby sme sa zamysleli nad uplynulým rokom a pozdieľali sa o svoje zážitky s inými - to je hlavným cieľom tejto kartičkovej hry. 

Na lístočky som napísala "NAJ-", ktoré sa nám stali, ktoré sme prežili v minulom roku.





Tu sú všetky lístočky: 
Najlepšie filmy roka
Najkrajší moment roka
Najkrajší výlet roka
Najlepšia kniha roka
Najkrajší darček, ktorý som dostal/-a tohto roku
Najkrajšie miesto, ktoré som navštívil/-a
Najtrápnejší moment roka
Najhorší moment roka
Najlepšia vec, ktorú si urobil/-a pre niekoho iného
Najlepšia rada, ktorú si dostal/-a v tomto roku
Najlepší rozhovor roka
Najväčšia lekcia, ktorú som sa naučil/-a v tomto roku
Najvýznamnejší moment/udalosť v slovenskom dianí/showbiznise/kultúre
Obľúbená pieseň roka
Najviac ma prekvapilo...
Čo som sa tohto roku naučil/-a
Udalosť, ktorá ma veľmi ovplyvnila
Deň, ktorý by si chcel/-a prežívať znova a znova


Možností, ako hrať túto hru, je veľmi veľa. V hre nie sú žiadni víťazi ani porazení.
1.) Kartičky sú otočené textom dolu. Každý hráč obracia jednu kartu v každom kole. Prvý doplní danú vetu na kartičke a nechá potom ostatných odpovedať na danú otázku.
2.) Kartičky sa žrebujú z krabice. Každý hráč si vytiahne jednu kartu a doplní danú odpoveď. Po zodpovedaní nechá potom ostatných doplniť ich vlastné odpovede.
3.) Po každej otázke si svoju odpoveď každý hráč zapíše na pripravené odpoveďové hárky.  Takto sa spätne môžete vrátiť k svojim spomienkam z každého roka, čo bolo pre vás dôležité, čo ste prežili - vytvoríte si tak banku vašich spomienok.

Moje spomienky na vytlačenie





Rodinné udalosti roka 
Aktivita II. 

Táto aktivita je zameraná na zopakovanie si, čo všetko sme ako rodina tohto roku spolu zažili - narodenie nových detičiek do rodiny, krstiny, svadby, narodeniny, výročia, stretnutia, návštevy, výlety, dovolenky... Aktivitu pripravuje jeden člen rodiny pre ostatných. 

Ako postupovať pri vytváraní pracovného listu: 

1. Najprv musíte porozmýšľať, čo ste daný rok zažili. Ku každému mesiacu si napíšete všetky udalosti, ktoré ste tohto roku ako rodina zažili. Mne veľmi pomáhajú fotky, ktoré aj mne pripomenú, čo sa kedy stalo. Na každej fotke si môžete skontrolovať, kedy sa daná udalosť stala.

2. Sami sa môžete rozhodnúť či budete mať v jednom mesiaci len jednu udalosť vašej rodiny alebo viac (niekedy to súvisí aj s tým, že niektoré mesiace sú viac "plodnejšie" na udalosti ako iné). Alebo si ich môžete rozdeliť podľa nejakej témy - napríklad len výlety vašej rodiny. Samozrejme, ak je udalostí len 12, je to ľahšie usporiadať (jeden mesiac - jedna udalosť).

Príprava - spísané udalosti v mesiacoch
3. Po spísaní všetkých udalostí ich  treba napísať na ďalší list - ale v rôznom poradí.


Pracovný list s rôznym poradím udalostí a s kolónkou na zapísanie mesiacov.

4. Vaši rodinní príslušníci ich budú potom musieť usporiadať od januára (číslo 1) po december (číslo 12) do vopred pripravených kolóniek.

Vyplnený a opravený pracovný list. V tomto pracovnom liste som chcela len usporiadať udalosti od januára (číslo 1) do decembra (číslo 12). 


Pri viacerých udalostiach priradia vaši príbuzní udalosť do správneho mesiaca, pričom neberiete ohľad na časový sled udalostí (nie je dôležité, že sa udalosť stala na začiatku januára, alebo na jeho konci, dôležité je že sa trafili do januára, t.j. správneho mesiaca).

Verte mi, úspech je trafiť sa len do správneho mesiaca. Keďže ja mám správne výsledky, lebo túto hru pripravujem, je to pre mňa ľahké, ale pre ostatných (najmä si niekedy nevieme spomenúť, čo sme robili včera alebo pred týždňom) to je riadne lovenie v pamäti. :) 

Tento rok som pripravila pracovný list s 23 udalosťami. V jednom mesiaci som si napísala 3 udalosti, v ďalšom jeden, v inom dve udalosti. Chcem, aby udalosti boli priradené len do správneho mesiaca (budem mať dvakrát marec, trikrát august atď.) bez časového sledu (začiatok, stred, koniec jedného mesiaca) - ten si môžu tipnúť pri vyhodnocovaní výsledkov. 

Pri výsledkoch vzniká veľký priestor porozprávať sa o daných zážitkoch, čo si pamätáme, ako sme sa bavili...  



 Obrázkový plagát snov 
Aktivita III.

O tejto aktivite som si prečítala pred mnohými rokmi v jednom časopise a pomaly sme ju zaviedli aj do našej rodiny. Najprv to nebolo také, že poďme hneď na to, je to super nápad, ale postupne sme si tak zvykli na naše obrázkové plagáty snov a cieľov, že teraz si ich robíme pravidelne každý rok a vždy sa na ich tvorenie a prezentovanie tešíme. O čo ide? 

Táto aktivita sa nedá zrealizovať za jeden večer a to už vôbec nie v posledný deň v roku, pretože sa každý na ňu potrebuje pripraviť.
Celá príprava spočíva v tom, že sa človek najprv zamyslí nad tým, po čom túži, čo by chcel zmeniť či zlepšiť v novom roku.
Tieto sny si zapíše na papier a následne si vyhľadá na internete obrázky, ktoré budú znázorňovať tieto dané sny (veľmi zdatní  - či deti - môžu kresliť alebo si môžete vystrihovať obrázky z časopisov).
Tu je príklad na ilustráciu: Túžim po aute BMW X6 - tak si vyhľadám konkrétny obrázok tohto auta. Ale sny nie sú len vecné, takže keď sa niekto v novom roku rozhodne venovať behu, nájde si obrázok bežca, ktorý bude znázorňovať tento sen.
Tieto obrázky si nalepí na papier A3 alebo A4 (podľa vašej voľby) a pod každý obrázok sa napíše, o aký sen ide. Napríklad pod obrázok auta napíšete typ, farbu, výkon, cenu auta a pod bežca napíšete behať 2 x týždenne po 20 min.
Nemyslíte si, že veľké sny sa neplnia. Dajte si tam aj sny, ktoré sú možno pre vás momentálne nesplniteľné. Zo svojich predošlých obrázkových plagátov viem, že aj veľké sny sa plnia (aj keď nie hneď).

Keď majú všetci svoje obrázkové plagáty snov hotové, tak ich pred ostatnými prezentujú.  Spoznáme mnohé z našich cieľov a snov, o ktorých sa nie často rozprávame. Niekedy poskytujú tieto plagáty aj perfektné nápady na darčeky.

Po odprezentovaní nových plagátov sa spätne vrátime k starým a zhodnotíme, ktoré sny sa nám splnili a ktoré na splnenie ešte čakajú. Plagáty potom neskôr získavajú veľkú výpovednú hodnotu, pretože vám pomôžu uvedomiť si, koľko toho  už máte a čo ste dokázali.  A potom vás prenikne veľká vďaka  a úžas nad tým všetkým. 

 Či už Silvester slávite - oslavujete vo veľkom a možno na ďalší deň si vôbec naň nepamätáte, lebo máte okno; či úplne naň kašlete, lebo je pre vás úplne zbytočný deň; alebo stále hromžíte na čím ďalej horší program v TV, či sa rozčuľujete nad hlukom čoraz hlasnejších petárd,  
môžete sa vždy zastaviť a porozmýšľať nad zmenou, keď vstupujeme do nového roka. 
A vždy môžete uviesť do praxe nejakú novú rodinnú tradíciu, ktorá bude zase vytvárať nové spomienky. 

 Šťastný nový rok a veľa dobrých rozhodnutí! 


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Čitateľský denník od roku 2009 do roku 2017

Čitateľský denník 2009 - spolu 30 Január:  1. Ian McEwan: Betónová záhrada 2. Václav Pankovčín: Tri ženy pod orechom Február:  3. Ján Kamenistý: AVE LÁSKA - 100 najkrajších slovenských ľúbostných básní 20. storočia 4. Longman: English Fairy Tales 5. Kamil Peteraj: Breviár lásky 6. Barbara Cartlandová: Pôvab a zlo 7. Ján Kalinčiak: Púť lásky 8. Terézia Vansová: Sirota Podhradských 9. Logman: Alice in Wanderland 10. Biblia: Tobiáš 11. Biblia: Ester Marec:  12. Jozef Miloslav Hurban: Olejkár 14. Biblia: Kniha proroka Joela 15. Samo Chalupka: Turčin Poničan 16. Samo Chalupka: Mor ho! 17. Samo Bohdan Hroboň: Krajalik 18. Ján Botto: Žltá ľalia 19. Ján Botto: Margita a Besná 20. Samo Chalupka: Boj pri Jelšave 21. Ján Kalinčiak: Milkov hrob 22. Jozef Miloslav Hurban: Od Silvestra do Troch kráľov 23. Jonáš Záborský: Chruňo a Mandragora 24. Jonáš Záborský: Faustiáda 25. Biblia: Kniha proroka Ozeáša Apríl:  26. Andrej Sládkovič: De...

Veľkonočné pohľadnice 2017

Prípravy na tohtoročnú Veľkú noc som rozšírila aj o výrobu vlastných veľkonočných pohľadníc. Vytvorila som si dve pohľadnice s kresťanským motívom – kríž, ktorý je zdobený červeným srdiečkom a okolo sú farebné kvety – na jednej pohľadnici sú biele kvety na druhej červené.  Do dolného rámčeka som potom napísala Ježišov citát: „Ja som vzkriesenie a život.“ Ak raz človek začne potom nevie skončiť. A hneď som chcela vyskúšať vytvoriť aj ďalšie druhy. Tentoraz som sa zamerala na vajíčka, s ktorými sa viaže symbolika Veľkej noci, pretože symbolizujú zrodenie nového života. Na prvej pohľadnici sa nachádza košík plný zdobených vajíčok. Košíček je vyzdobený nálepkami.  Na ďalších pohľadniciach som využila tvar vajíčka, na ktorého vrchole som urobila mašličku z červenej stuhy a dozdobila som ich nálepkami. Okraje stužky sú zatavené ohňom, aby sa nestrapkali a držali svoj tvar. Do stredu vajíčka som nalepila „čip...

Jesenný veniec/Autumn wreath

Takže keďže tu máme jeseň, a toho roku prišla naozaj veľmi rýchlo, urobila som si ešte v predstihu jesenný veniec, ktorý nám zdobí vchodové dvere. Kvety som urobila v čokoládovo zelenej kombinácii. Hlavný kvet v strede som doplnila ešte o jeden veľký oranžový, aby vytvoril objem. Povedala by som, že keby bola oranžová farba ešte výraznejšia alebo sýtejšia, bol by veniec ešte krajší, čo poviete? Jesenný veniec