Preskočiť na hlavný obsah

Prečítané knihy apríl 2018

Tento mesiac som celkovo prečítala 7 kníh, z toho 4 romány (nie najlepšie) , z ktorých dve vyberám najlepšie: 


1. miesto: Kathleen E. Woodiwissová: Lupene na vode 
2. miesto: Rexanne Becnelová: Milenka z Ružového útesu 

Moja knižná výzva 2018: https://lenkagall.blogspot.com/2018/01/moja-knizna-vyzva-na-rok-2018.html


1. REXANNE BECNELOVÁ: RYTIER Z RUŽOVÉHO ÚTESU - 2. DIEL SÉRIE RUŽOVÝ ÚTES - prečítané apríl 2018



Oficiálny názov: The Knight of Rosecliffe, 1999
Vydavateľstvo Slovenský spisovateľ, 2009, 240 strán

Mám radosť, keď príbeh začína pokojne rodinnou idylkou. Príbeh sa oveľa lepšie vyvíja ako predchádzajúca časť, a má rýchlejší spád. :)
Príbeh začína na Hrade Rosecliffe v severnom Walese 3. apríla 1144. Jasper Fitz Hugh už 10 rokov strávil s bratom na hrade a cíti sa, že mu v živote niečo chýba, aj keď má všetko na čo si len pomyslí.
Rand a Josselyn majú už tri deti, najstaršia Isolde sa narodila ešte v prvej časti, o mladšom bratovi sa zmienilo na záver knihy, že Josselyn čakala ďalšie bábo. Syna pomenovali Gavin a najmladšia dcéra trojročná sa volala Gwen.
Rand dostal "Pozvanie od zástupcu samozvanej regentky Matildy, dcéry starého kráľa Henricha. Matilda potrebovala podporu tunajších zemepánov proti svojmu bratrancovi, kráľovi Štefanovi, ktorý, ako tvrdila, ukradol britskú korunu jej a jej malému synčekovi."
Rhonwen žije v tábore povstalcov na čele s Rysom, synom Owaina, ktorého zabil Jasper v prvej časti.
V príbehu vystupuje malá Isolda, ktorá má už 9-10 rokov, a je zamilovaná do svojho strýka Jaspera. Jossely sa po únose svojej dcéry rozhodne za trest z Rhonwen urobiť anglickú lady.

ČO SOM SA DOZVEDELA:
Barnard hrad - spomenutý v knihe naozaj existuje v rovnomennej dedinke Barnard Castle na severovýchode Anglicka. Žiaľ do dnešnej doby sa zachovala už len zrúcanina hradu, ktorá je stále sprístupnená verejnosti. V roku 1146, keď tam waleského vzbúrenca Rhysa poslali za trest, naozaj hrad stál, pretože začiatok stavby sa datuje v roku 1095.  Vtedy bol hrad na území Northumbrie.
V roku 1477 počas Vojny dvoch ruží (1455-1485) sa Richard III. stal vlastníkom hradu Barnard, ktorý sa stal jednou z jeho najobľúbenejších rezidencií.

Citáty: 
"Často sa hovorí, že človek sa rodí len pre boj. Bojuje o svoj prvý nádych, bojuje o kus chleba, o svoju rodinu. O svoju zem. Ale nezúfajme, lebo Boh nám dáva oči, aby sme videli, uši, aby sme počuli, a ústa, aby sme hovorili. Aj rozum, aby sme uvažovali. Tí, čo tieto dary múdro využívajú, vzdávajú úctu Stvoriteľovi."

"Možno zahynie, ale aspoň padne v boji ako muž."

"Kiežby dal Boh, aby sa stalo,
medzi nami dvoma lásky aspoň málo." Anonym, stredoveký veršík

"Ja ťa nebalamutím. Ale vravím ti,niet chlapa, z ktorého by žena nedokázala spraviť blázna, chlapče."

"My ženy musíme držať spolu," mykla plecom Rhonwen.
"Aj Walesanky s Angličankami?" podpichol ju.
"Isolde je napoly Walesanka. A aj keby nie, my ženy znášame odporné vrtochy mužov dlhšie, ako trpia Walesania pod anglickou čižmou!" odsekla.

"Človek dosiahne len to, čo mu dovolí jeho mozog a telo, nič viac. Ak má silnú vôľu, vyťaží maximum z toho, čím sa narodil. Ak má slabú vôľu, bude živoriť v chlade a hlade a zomrie mladý."

"Starci sa boja smrti a srdcia sa im chvejú. Mladí sa boja len úbohého života a urobia čokoľvek, aby sa mu vyhli."

"Láska je aj pôrod. Dieťa dlho rastie a prichádza na svet vo veľkých bolestiach."

"Láska iných bledne sťa tvár mesačná, čo tenkne na nebi." Anonym, stredoveký veršík

"Ale my ženy, to my pozorujeme, ako vaša krv vsakuje do hliny. ako deti vidíme zomierať svojich otcov, vidíme, ako ich naše matky oplakávajú a potom žijú ďalej. V dospelosti strácame bratov a manželov - a priateľov. Berie nám ich vojna! Stále len vojna! A potom starneme a prichádzame o synov."

"Ženy vždy trpia, keď muži bojujú."

Viac o knihe:
Dej tohto pútavého románu sa odohráva vo Walese dvanásteho storočia. Odbojní Walesania sa usilujú vyhnať zo svojej vlasti anglických votrelcov. K najodhodlanejším rebelantom v divokých lesoch obklopujúcich hrad Rosecliffe patrí mladučká, hoci životom ťažko skúšaná Rhonwen. Hrdá, odvážna dievčina Angličanov z duše nenávidí, a tak bez zaváhania prijme úlohu zabiť jedného z ich veliteľov, Jaspera Fitza Hugha. Ako dieťa mu síce raz zachránila život, no teraz vie, že Jasperova smrť je nevyhnutná daň za slobodu jej ľudu. Rhonwen však ešte netuší, že oveľa silnejšia než tá najzarytejšia nenávisť je láska...


2. REXANNE BECNELOVÁ: MILENKA Z RUŽOVÉHO ÚTESU - 3. DIEL SÉRIE RUŽOVÝ ÚTES - prečítané apríl 2018 






Oficiálny názov: The Mistress of Rosecliffe, 2000
Vydavateľstvo Slovenský spisovateľ, 2009, 232 strán

Najlepšia kniha z celej série. Naozaj. Konečne po všetkej tej nenávisti prichádza zmier a odpustenie.
Príbeh začína v roku 1153 v Anglicku.
Z Isolde je už dospelá žena, malá Gwen má 13 rokov. Okrem Gavina majú ešte najmladšiu sestru Elyssu, o ktorej sa dozvieme len z jednej vety, viac o nej nič nevieme (narodila sa po skončení druhej knihy a pred začiatkom tretej). O Jasperovi a Rhonwen vieme, že majú jedného syna, o nich sa kniha vôbec nezmieňuje. Príbeh začína hádkou otca Randa s dcérou Isoldou, ktorá si nechce zobrať otcom vybratého manžela. "Všetci pôjdu do Londýna? Na korunováciu? A potom si uvedomila, čo to znamená. Henricha, vojvodu z Normandie, pomerne nedávno menovali za následníka kráľa Štefana. Ak ho idú korunovať, starý panovník umrel." "Po 19 rokoch budeme mať konečne jediného a nespochybniteľného panovníka."  Isolde musí za trest zostať doma na hrade. V úlohe pani hradu sa jej darí, kým neprídu kaukliari - kto predvádza (obyč. na ulici) kúsky, kúzla zakladajúce sa na obratnosti, kúzeník.

ČO SOM SA NOVÉ DOZVEDELA: 
Offová priekopa - hranica medzi Anglickom a Walesom
Názov dostala podľa kráľa s menom Off. Považuje sa za najmocnejšieho anglického kráľa pred Alfrédom a je prvým vládcom, ktorý v listinách používa ničím neobmedzený titul „kráľ Angličanov“. Karol Veľký ho vo svojom liste nazýva „najdrahší brat“, hoci v r. 789 napr. nechal uzavrieť franské prístavy anglickým kupcom práve v dôsledku roztržky, ktorú spolu vtedy mali. Strieborné denáre, ktoré nechal raziť po franskom vzore, sa stali najrozšírenejšou domácou menou od rímskych čias. Mercijská moc po jeho smrti však čoskoro upadla.
Zanechal po sebe najtrvalejšie dedičstvo v podobe slávnej Offovej priekopy, oddeľujúcej Anglicko a Wales od mora k moru.

Citáty: 

"Svoje deti ste vychovali dobre a ony si musia zvoliť cestu samy." 


"Je lepšie stavať, ako búrať."


"Nepoznám odpoveď, dieťa moje. Ani ja som sa vždy nerozhodla správne, tak ako ti mám radiť? No niečo ti poviem. Nazri do svojho srdca a neobávaj sa bolesti, čo tam nájdeš. Kto žije na tomto svete, cíti bolesť. To sa nikdy nezmení."

"O tom musí rozhodnúť jej srdce. Keď sa človek odvráti od ponúkanej lásky, bolesť už nespôsobuje láska. Spôsobuje ju rozhodnutie, Tilly. Rozhodnutie."

"Bojíš sa? Alebo máš skôr pochybnosti? Lebo strach a pochybnosti nie je to isté."

"Nedrž sa hraníc, čo si si sama určila."

"Všetci musíme urobiť, čo musíme. Aj keby to bolo mimo hraníc života, aký sme doteraz viedli, alebo aký očakávame."

"Láska si vyžaduje väčšiu odvahu ako boj. Telom si odvážny, Rhys, no chýba ti odvaha srdca!"



Viac o knihe: 
Keď lord Randulf Fitz Hugh s manželkou Josselyn odídu do Londýna na korunováciu nového kráľa, na hrade Rosecliffe nechajú svoju dcéru Isolde. Má to byť trest, pretože sa vzbúrila proti otcovmu rozhodnutiu vydať ju za syna jedného zo spojencov. Isolde je presvedčená, že manžela si má nájsť sama a cestu k nemu jej ukáže srdce. Ako dočasná hradná pani si spočiatku počína dobre, no jedného dňa sa dopustí osudnej chyby: povolí vstup do hradu skupinke potulných spevákov vedených mladým mužom, čo sa predstaví ako trubadúr Reevius. Isolde však nemá ani najmenšie tušenie, že tento príťažlivý mládenec je v skutočnosti obávaný waleský rebelant, ktorý prisahal pomstu jej rodičom i jej samej...


3. FRANCIS JOHNSTON: GUADALUPE - ZJAVENIE MATKY BOŽEJ V MEXIKU - prečítané apríl 2018 


Oficiálny názov: The Wonder of Guadalupe, 1981
Vydavateľstvo  TypoPress Košice 2002, 77 strán

V roku 1519 pod vedením kapitána Hernanda Cortésa prichádzajú do Mexica španielsky dobyvatelia, ktorí začnú písať nové dejiny Gauadalupe. Pôvodní obyvatelia boli Aztékovia mali náboženstvo spojené s rituálnymi obeťami, aby si udobrili svojich bohov. "Obeťou týchto modloslužieb boli prevažne otroci a vojnoví zajatci. Spôsob, akým ich zabíjali, bol hrôzostrašný. Keď v čiernom oblečení kňazi s dlhými vlasmi obetiam za živa pri speve vytrhávali srdce, to bola ešte pomerne milosrdná smrť v porovnaní s tým, že iným za živa sťahovali kožu, iných ešte živých jedli - a ďalšie, ešte hroznejšie veci, ktoré sa vôbec nedajú popísať. Zabíjanie ľudí nadobúdalo veľké rozmery. Najmocnejším bohom bol Quetzelcoatl, operený alebo kamenný had, ktorému každý rok obetovali niekoľko tisíc ľudských životov."
1519 dobytie Mexika kapitánom Hernandom Cortésom, ktorý zničil chrám pohanskej bohyne - matky Tonantzin.
1525 Indián Juan Diego a jeho žena Mária Lucia prijali krst, žili v dedinke Cuautitlan (asi 15 míľ od Mexica).
1529 zomrela náhle Mária Lucia. Juan Diego sa presťahoval. Býval bližšie svojho strýka Juana Bernardina v Tolpetlacu. Do kostola to mal "len" 9 míľ.
1531 mal Juan Diego 57 rokov.
9.12.1531 Prvé a druhé zjavenie Večnej Panny Márie Juanovi Diegovi na Tepeyacu.
10.12.1531 Tretie zjavenie.
12.12.1531 Štvrté zjavenie. Zázračné objavenie sa obrazu v prítomnosti biskupa Zumárragu. Matka Božia sa zjaví aj strýkovi Juanovi Bernardinovi a uzdraví ho zo smrteľnej choroby.
26.12.1531 Obraz prenášajú do pustovne v triumfálnej procesii z mesta Mexiko na Tepeyac. Istý Mexičan, neúmyselne zasiahnutý šípom a usmrtený, sa pred obrázom navráti k životu.
1539 9 miliónov Aztékov prijalo katolícku vieru.
Aztékovia nechceli prijať kresťanstvo, pretože sa nechceli vzdať mnohoženstva. Po zjaveniach a zázračnom obraze, mnohí kňazi museli udeliť sviatosť krstu až 6000-krát v jednom dni.
Reformáciou v tom čase stratila Cirkev v Európe 5 miliónov katolíkov. Za niekoľko rokov tento počet nahradilo viac ako 9 miliónov obrátených Aztékov.

Ako "Aztékovia" čítali tento obraz?
"Pani stála pred slnkom. Aztékovia, ktorí boli skúsení v čítaní obrázkového písma, z toho vyčítali, že Ona bola väčšia ako ich obávaný boh Slnka Huitzilopochtli. Jednu nohu mala položenú na polmesiaci, ktorý bol znakom najväčšieho božstva Aztékov, opereného boha - hada Quetzalcoatla. Bolo zreteľné, že porazila tohto boja. Modrozelená farba jej plášťa bola farbou, akú nosili aztécki  králi. Podľa toho Ona bola kráľovnou. Hviezdy rozptýlené po jej plášti Aztékom rozprávali, že Ona je väčšia ako hviezdy neba, ktoré tiež uctievali ako bohov. Nemohla byť však Bohom, lebo mala ruky zopäté k modlitbe a jej hlava bola sklonená v úcte, zrejme k Niekomu, kto je väčší ako Ona. Čierny kríž na brošni pod krkom, sa podobal znaku, aký zdobil zástavy a prilby španielskych vojakov - ako by tým chcela Aztékom povedať, že jej náboženstvo je aj náboženstvom ich dobyvateľov."
1545 Veľká púť detí - skončila sa epidémia týfusu, v ktorej padlo za obeť 12 000 ľudských životov.
30.5.1548 zomrel Juan Diego vo veku 74 rokov.
1736 - Mexiko postihuje epidémia moru, ktorá si vyžiadala 700 000 obetí.
27.3.1737 bola vyhlásená Panna Mária Guadalupská za Patrónku Mexika, epidémia skončila.
24.8.1910 Pápež Pius X. vyhlasuje Pannu Máriu Guadalupskú za Patrónku Latinskej Ameriky.
1946 Výskum dokázal, že na svätom obraze nie sú badateľné ťahy štetca, teda obraz nemohol byť namaľovaný.
1951 Carlos Salina skúma svätý obraz a potvrdzuje v očiach odzrkadlené odrazy.
1976 dokončili kostol, ktorý má 10 000 miest na sedenie.
27.1.1979 Pápež Ján Pavol II. ako prvý pápež navštívil Kostol v Guadalupe.
6.5.1990 Pápež Ján Pavol II. vyhlásil Juana Diega za blahoslaveného.
31.7.2002 Pápež Ján Pavol II. vyhlásil Juana Diega za svätého.


Citáty: 
"Počúvaj a uchovaj si v srdci, môj drahý, milý syn," povedala Panna Mária 12.12.1531 Juanovi Diegovi. "Nič by ťa nemalo zastrašiť, nič by ťa nemalo zarmútiť, nič by nemalo tvoju tvár a srdce zahaliť smútkom. Neboj sa tejto ani ďalších chorôb, starostí, či bolestí. Nie som tu ja, tvoja Matka? Či nie si tu v mojom tieni, pod mojou ochranou? Nie som zdrojom tvojej radosti? Nie si pod mojím plášťom, v mojom náručí? Potrebuješ viac ako toto?"


  • Guadalupe nesúviselo s Mexikom. Bolo to meno slávneho mariánskeho pútnického miesta v ďalekom Španielsku. Toto pútnické miesto je v Estremadure.
  • Guadalupe doslova znamená "voda, rieka vlkov". 



4. JEAN VANIER: ŠKANDÁL SLUŽBY - JEŽIŠ NÁM UMÝVA NOHY - prečítané apríl 2018 


Oficiálny názov: The Scandal of Service - Jesus Washed Our Feet, 1998
Vydavateľstvo Redemptoristi, 2005, 64 strán

Veľmi ťažko sa mi čítala táto kniha. Viac-menej som sa musela premáhať, aby som ju dočítala. Napriek tomu, som si z tejto útlej knihy zvýraznila veľmi veľa myšlienok, ktoré ma zaujali. 

Viac o knihe: 
Ježiš nám umýva nohy. Doba, v ktorej žijeme na začiatku 21. storočia, obľubuje škandály. Priam ich vyhľadáva a sýti nimi diváka i čitateľa. Ľudia ich priam hltajú a škandály (menšie i väčšie, celosvetové i naše dedinské) sa stávajú obľúbeným predmetom rozhovorov. Jean Vanier, aj u nás na Slovensku známy autor, v tejto knihe tiež opisuje škandál. Vysokopostavený pán si kľaká a umýva nohy svojim sluhom. Kto to kedy videl?! Tento škandál, o ktorom vieme už dvetisíc rokov, nemá sa však stať len predmetom našich rozhovorov, ale podľa autora v ňom máme dokonca pokračovať. Prečo? Ako? Odpovede na tieto otázky sú ukryté na stránkach tejto knihy.


5. KATHLEEN E. WOODIWISSOVÁ: LUPENE NA VODE prečítané apríl 2018 





Oficiálny názov: Petals On The River, 1997
Vydavateľstvo Ikar, 1999, 350 strán

Knihu by som rozdelila na dve časti. Prvá časť bola úžasná. Hneď som sa dostala do deja, bola to naozaj zaujímavý príbeh. Shemaina prežije kruté obvinenie, odsúdenie, plavbu loďou do kolónií a počas všetkého sa ju stále niekto snaží zabiť. V Amerike začína nový život po boku muža Gaga, ktorý najprv chcel len zabezpečiť svoju malému synovi opatrovateľku, ale neskôr zistí, že Shemaina je preňho viac viac ako len slúžka. Prvá časť bola príbehom len on a ona. Po ich svadbe prichádza druhá časť, v ktorej vstupujú do deja príbehu príbuzní z Anglicka - Gageov otec, lord Thornton, Shemainini rodičia a jej bývalý snúbenec. Druhá časť je príbehom my a oni. V tejto časti sa vyrieši záhada, kto Shemainu nespravodlivo obvinil, vytrhol ju z rodinného hniezda, a chce ju stále zabiť, a kto zabil Gageovu manželku. 

V príbehu je vykreslené nažívanie si kolonistov - nedostatok žien za oceánom (tak si aj ukradli, ak bola stále slobodná), problémy malomestečka (kde "jedna-pani-povedala" je dôležitejšie ako fakty), nenávisť Angličanov/Američanov k Írom (Shemaina tiež bola na to citlivá, že je Írka), predávanie britských väzňov v Amerike ako otrokov (odsúdení  boli vyvážaní preč, počas plavby veľa z nich neprežilo. Gage musel zaplatiť 40 dolárov za Shemainu, pričom iné otrokyne sa predávali za 15 dolárov.). 

Citáty:
"Nikto z nás nie je dokonalý a nemali by sme očakávať dokonalosť ani od ostatných. Keby sme lepšie poznali vlastné nedostatky, boli by sme zhovievavejší k chybám iných a nedali sa tak ľahko vyprovokovať. Keby ľudia vedeli odpúšťať s rovnakým zápalom, s akým vedú vojny, vo svete by existovalo menej nenávisti." 

Viac o knihe: 
Shemaine O´Hearnovú falošne obvinia z krádeže a odsúdia do väzenia. Za dramatických okolností sa dostane ako otrokyňa do Ameriky, kde si ju kúpi staviteľ lodí, vdovec s malým synčekom. V prostom drevenom zrube v lese, ďaleko od krutých rečí, ktoré obviňujú pekného vdovca zo smrti jeho prvej manželky, Shemaine podľahne túžbe po tomto láskavom mužovi. No ponad oceán sa už blíži mrak ohrozujúci ich šťastie.

6. OĽGA GAVENDOVÁ: ANJELI V NAŠICH PREDSTAVÁCH - prečítané apríl 2018 


Vydavateľstvo DON BOSCO, 2011, 36 strán


Útla knižočka, v ktorej sa to hmýri anjelmi. :) 

Citáty: 
"Život človeka je mozaikou príjemných okamihov, do ktorých sa miešajú aj ťažké a bolestivé chvíle."

"Existenciu anjelov poznávame len cez vieru." Svätý Augustín

"Preto anjeli vykonávajú Božie rozkazy a tvoria puto medzi nebom a zemou. Túto úlohu vyjadruje aj samotné slovo anjel, čo doslova znamená posol."

Viac o knihe:
Veríme, že existujú anjelské bytosti? Vzbudzujú v nás strach alebo obdiv? Čo o anjeloch vieme a ako s nimi môžeme spolupracovať? Zaujímavé podnety pre duchovný život.




7. KATHLEEN E. WOODIWISSOVÁ: Večná láska  prečítané apríl 2018 

Oficiálny názov: Everlasting, 2007
Vydavateľstvo Ikar, 2008, 263 strán







Mala by som si zvyknúť na to, že nie všetky knihy od jednej autorky sú rovnako dobré. Trochu som zase bola sklamaná najmä zo začiatku knihu asi okolo 100 strán. Myslím, že zmena nastala až po smrti Desmonda de Marlého. Mala som pocit, akoby boli všetky slová len nalepené do viet nasilu.
V knihe majú takmer všetky postavy zvláštne mená.
Hlavná hrdinka sa volá Abriell, jej matka je Elspeth (škótska verzia mena Elizabeth), nevlastný otec sa volal Vachel (francúzsky pôvod). Jej zosnulý snúbenec sa volal Weldon.
Meno Havran mi veľmi vadilo. Stále mi to pripomínalo naše havrany v Poprade. Ale Havran bol veľmi sympatickou postavou aj so svojím otcom Cedricom.
Zaujalo ma aj čo podávali na stole - pečené voly, a lahôdka bola aj nákyp zo slávičích jazýčkov.
Toto je posledná kniha autorky.


Citáty: 
"Každá žena sa musí naučiť byť manželkou, moja drahá. Nie je to ľahké, ani keď je do manžela hlboko zamilovaná." 

"Krajiny proti sebe môžu bojovať, ale manželia nemusia." 


"Jednoducho musíš otvoriť svoje srdce láske." 


ČO SOM SA NOVÉ DOZVEDELA: 

Pontónové mosty:  dočasné stavby, využíva ich hlavne armáda na prekonávanie vodných prekážok.

Príbeh začína 24.8.1135 na dvore kráľa Henricha, ktorý si zobral za manželku Matildu, sestru škótskeho kráľa Dávida.  Kráľ Henrich sa rozhodol, aby sa jeho dcéra Matilda, alebo  Maud ako ju zvykli volať, stala právoplatnou dedičkou.  

"Henrich I., najmladší syn Viliama Dobyvateľa, odišiel na svoj zámok vo Francúzsku s úmyslom venovať sa poľovačke, ibaže ochorel a do týždňa umrel. Jeho smrť vyvolala v celom kráľovstve nielen veľký smútok, ale aj dlhé obdobie nepokojov. 
Henrichova prvá manželka bola Škótka, sestra kráľa Dávida. Henrich rozhodol, že na trón má po jeho smrti nastúpiť ich dcéra Maud. Pred rokom mu všetci jeho šľachtici sľúbili, že ju po jeho smrti podporia. Hoci šľachtici  neboli Maud veľmi nadšení, báli sa, že aj sľúbia vernosť synovcovi nebohého kráľa Štefanovi, prídu o všetko, čo sa im podarilo nazhromaždiť za Henrichovej vlády, či už zaslúžene alebo nezaslúžene. 
Keby kráľ v čase svojej smrti nebol rozhádaný so svojou  dcérou a jej manželom, Maud by sa možno ponáhľala k jeho smrteľnej posteli a prihlásila sa o svoje právoplatné dedičstvo, prv ako by si ho privlastnil niekto iný. Štefanovi sa podarilo presvedčiť šľachticov, že kráľom sa stane on, a vystupoval agresívne voči každému, komu sa to nepáčilo. Hoci Štefana oficiálne korunovali až o niekoľko týždňov, Maudina neprítomnosť posilnila jeho autoritu." 

Viac o knihe:

Kedysi bolo Abriellino meno na perách každého slobodného šľachtica v Londýne. Obdivovali ju nielen pre jej krásu, ale aj vyberané spôsoby a duchaplnosť. No keď jej otčimovi odmietnu udeliť titul, ktorý mu právom patrí, Abrielle sa sčista-jasna ocitne v nemilosti. Za manželku si ju chce vziať iba Desmond de Marlé, muž s pochmúrnou povesťou. Jej srdce však patrí kráľovskému emisárovi Havranovi Seabernovi, urastenému Škótovi s modrými očami a havraními vlasmi. Keď spolu prvý raz tancovali na kráľovskom bankete, nohy sa jej podlamovali od vzrušenia. Aj Havran vie, že našiel tú pravú, a nikdy sa jej nemieni vzdať - hoci tuší, že ak naplnia svoje túžby, čaká ich život plný tajomstiev, zrady, nečestností a nepredstaviteľných nebezpečenstiev.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Čitateľský denník od roku 2009 do roku 2017

Čitateľský denník 2009 - spolu 30 Január:  1. Ian McEwan: Betónová záhrada 2. Václav Pankovčín: Tri ženy pod orechom Február:  3. Ján Kamenistý: AVE LÁSKA - 100 najkrajších slovenských ľúbostných básní 20. storočia 4. Longman: English Fairy Tales 5. Kamil Peteraj: Breviár lásky 6. Barbara Cartlandová: Pôvab a zlo 7. Ján Kalinčiak: Púť lásky 8. Terézia Vansová: Sirota Podhradských 9. Logman: Alice in Wanderland 10. Biblia: Tobiáš 11. Biblia: Ester Marec:  12. Jozef Miloslav Hurban: Olejkár 14. Biblia: Kniha proroka Joela 15. Samo Chalupka: Turčin Poničan 16. Samo Chalupka: Mor ho! 17. Samo Bohdan Hroboň: Krajalik 18. Ján Botto: Žltá ľalia 19. Ján Botto: Margita a Besná 20. Samo Chalupka: Boj pri Jelšave 21. Ján Kalinčiak: Milkov hrob 22. Jozef Miloslav Hurban: Od Silvestra do Troch kráľov 23. Jonáš Záborský: Chruňo a Mandragora 24. Jonáš Záborský: Faustiáda 25. Biblia: Kniha proroka Ozeáša Apríl:  26. Andrej Sládkovič: De...

Veľkonočné pohľadnice 2017

Prípravy na tohtoročnú Veľkú noc som rozšírila aj o výrobu vlastných veľkonočných pohľadníc. Vytvorila som si dve pohľadnice s kresťanským motívom – kríž, ktorý je zdobený červeným srdiečkom a okolo sú farebné kvety – na jednej pohľadnici sú biele kvety na druhej červené.  Do dolného rámčeka som potom napísala Ježišov citát: „Ja som vzkriesenie a život.“ Ak raz človek začne potom nevie skončiť. A hneď som chcela vyskúšať vytvoriť aj ďalšie druhy. Tentoraz som sa zamerala na vajíčka, s ktorými sa viaže symbolika Veľkej noci, pretože symbolizujú zrodenie nového života. Na prvej pohľadnici sa nachádza košík plný zdobených vajíčok. Košíček je vyzdobený nálepkami.  Na ďalších pohľadniciach som využila tvar vajíčka, na ktorého vrchole som urobila mašličku z červenej stuhy a dozdobila som ich nálepkami. Okraje stužky sú zatavené ohňom, aby sa nestrapkali a držali svoj tvar. Do stredu vajíčka som nalepila „čip...

Svadba november 2018/Wedding inspirations

17.11.2018 sme svadbovali v Belanských kúpeľoch  - presne na tom istom mieste, kde sme sa pre 2 rokmi a 2 mesiacmi brali. :)  Vydávala sa moja sesternica Silvia a Igor.  Svadobné oznámenie - kreslené karikatúry. Teraz sú moderné.  Svätá omša sa konala v katolíckom Kostole sv. Antona pustovníka v Spišskej Belej. Nepamätám si, kedy naposledy som bola v tomto kostole... pred 7, 10 rokmi? Neviem, fakt.  Kňaz mal veľmi peknú kázeň. Evanjeliové čítanie bolo o svadbe v Káne Galilejskej, ako Ježiš premenil vodu na víno.  Veľmi pekne povedal: "Keby sa vás, Igor a Silvia, opýtali, či máte všetko pripravené na svadbu, iste by ste povedali, že áno. Aj novomanželia v Káne Galilejskej by tak odpovedali, a napriek tomu sa im stalo, že sa im v priebehu svadby, ktoré v tej dobe trvali aj niekoľko dní, minulo víno." A keďže víno sa považovalo za nápoj bohov, božský nápoj, je tak pekne vykreslené, že Ježiš chce, aby nádoby  naplnili až ...