Preskočiť na hlavný obsah

Bratislava - školský výlet/Bratislava - a school trip

V stredu 24.4.2019 sme sa so žiakmi vybrali na výlet do Národnej rady v Bratislave. 41 žiakov z dvoch ôsmackych tried sa po Veľkej noci tešilo na zážitky z hlavného mesta.
 Po úmornej ceste z Popradu sme sa najprv ubytovali v Hoteli Turist. Odtiaľ sme sa vybrali k Bratislavkému hradu, kde sme sa poprechádzali v barokových záhradách a vychutnali sme si aj výhľad na Dunaj a mesto. 



Prvá písomná zmienka o Bratislavskom hrade pochádza z roku 907. 
Za panovania Žigmunda Luxemburského (1387 - 1437) sa uskutočnila gotická prestavba. 
Po roku 1526 sa stáva sídlom uhorských kráľov. 
Počas panovania Márie Terézie (1740 - 1780) sa premenil na luxusnú barokovú rezidenciu. 
V roku 1811 hrad vyhorel. Požiar spôsobili svojou neopatrnosťou vojaci, ktorí prišli na hrad a ubytovali sa v jeho priestoroch. Plamene pohltili nielen palác, ale aj vyše 70 domov v okolí. V ohni zahynulo deväť ľudí, niekoľko ostalo nezvestných a vyše 100 rodín stratilo strechu nad hlavou. Z hradu sa stala na dlhé obdobie len ruina, o ktorú nejavil nikto záujem. Až v roku 1953 sa začala jeho rekonštrukcia. 






Socha kráľa Svätopluka


Počas panovania Márie Terézie paláca nevyhovoval predstavám barokového vkusu, takže došlo nielen k prestavbe samotného paláca, ale aj celého areálu. 

Celý areál hradu

Záhrada bola zriadená v priestore bývalého vojenského sídliska. V roku 1743 sa tam nachádzala záhrada francúzskeho typu. Náročnejšie ju prestavili neskôr a vytvorili štyri terasy s gradajúcou záhradnou architektúrou - so záhonmi kvetov, s formovanými kríkmi, stromami a s osemuholníkovou nádržou. Sochárska výzdoba nie je známa.
V 19. storočí záhrada zanikla. Obnovená bola v roku 2016. 




Mali sme šťastie, že záhrady neboli preplnené turistami. 
Medzi živými plotmi sa nachádzali lavičky, na ktorých ste si mohli nielen oddýchnuť, ale aj vychutnať si omamnú sladkú vôňu popínavých kvetov, ktoré rástli v ich okolí.  




Pohľad na hrad z obnovenej barokovej záhrady 


V okolí hradu sa nachádza aj socha Alžbety Durínskej (1207 - 1231),
ktorá bola dcéra kráľa Ondreja II. a jeho manželky Gertrúdy prežila detstvo na Bratislavskom hrade. Ako štvorročnú ju poslali na hrad Wartburg, Nemecko. 
Ako 14-ročná sa v roku 1221 vydala za Ľudovíta Durínskeho, ktorého jej vybrali, keď mala štyri roky. Po jeho smrti ju z hradu vyhnali. 
V roku 1228 zložila sľub chudoby. Žila život naplnený láskou k blížnym, chudobným a chorým. Počas života mala 4 zjavenia a zomrela ako dvadsaťštyri ročná. Po smrti ju o 4 roky neskôr vyhlásili za svätú (1231). (Číslo 4 bolo jej magickým číslom.)
Svätá Alžbeta sa považuje za patrónku žobrákov, vdov a sirôt, chorých, prenasledovaných, núdznych, pekárov, čipkárov a charitatívnych organizácií. Rehoľa svätej Alžbety ju uctieva ako svoju patrónku.
Košický Dóm sv. Alžbety je zasvätený práve tejto svätici, ktorá nikdy Košice nenavštívila. 



Výhľad na mesto z hradného kopca. Vidieť korunovačný kostol - najväčší gotický kostol v Bratislave - Dóm sv. Martina. Vysvätený bol v roku 1452. Prvá korunovácia sa tu uskutočnila v roku 1563. Do roku 1830 tu  korunovali 11 panovníkov z rodu  Habsburgovcova 7 kráľovských manželiek. V pozadí vidieť oblúkový Most Apollo. 



Pohľad z hradného kopca na Most SNP alebo Nový most, ktorý je najväčším mostom v Bratislave. Slávny je práve vďaka reštauráciu, ktorá pripomína UFO.  


Pohľad z diaľky na Národnú radu Slovenskej republiky, slovenský parlament. 

Žena s otvorenou náručou a kvetmi v rukách pred Národnou radou víta všetkých návštevníkov. Socha z bronzu s názvom Vítanie je takemr 5 metrov vysoká a váži 3,5 tony. 


Slovenské národné divadlo na Gorkého ulici



Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Čitateľský denník od roku 2009 do roku 2017

Čitateľský denník 2009 - spolu 30 Január:  1. Ian McEwan: Betónová záhrada 2. Václav Pankovčín: Tri ženy pod orechom Február:  3. Ján Kamenistý: AVE LÁSKA - 100 najkrajších slovenských ľúbostných básní 20. storočia 4. Longman: English Fairy Tales 5. Kamil Peteraj: Breviár lásky 6. Barbara Cartlandová: Pôvab a zlo 7. Ján Kalinčiak: Púť lásky 8. Terézia Vansová: Sirota Podhradských 9. Logman: Alice in Wanderland 10. Biblia: Tobiáš 11. Biblia: Ester Marec:  12. Jozef Miloslav Hurban: Olejkár 14. Biblia: Kniha proroka Joela 15. Samo Chalupka: Turčin Poničan 16. Samo Chalupka: Mor ho! 17. Samo Bohdan Hroboň: Krajalik 18. Ján Botto: Žltá ľalia 19. Ján Botto: Margita a Besná 20. Samo Chalupka: Boj pri Jelšave 21. Ján Kalinčiak: Milkov hrob 22. Jozef Miloslav Hurban: Od Silvestra do Troch kráľov 23. Jonáš Záborský: Chruňo a Mandragora 24. Jonáš Záborský: Faustiáda 25. Biblia: Kniha proroka Ozeáša Apríl:  26. Andrej Sládkovič: Detvan 27. Ján Botto: Lucijiný stol

Veľkonočné pohľadnice 2017

Prípravy na tohtoročnú Veľkú noc som rozšírila aj o výrobu vlastných veľkonočných pohľadníc. Vytvorila som si dve pohľadnice s kresťanským motívom – kríž, ktorý je zdobený červeným srdiečkom a okolo sú farebné kvety – na jednej pohľadnici sú biele kvety na druhej červené.  Do dolného rámčeka som potom napísala Ježišov citát: „Ja som vzkriesenie a život.“ Ak raz človek začne potom nevie skončiť. A hneď som chcela vyskúšať vytvoriť aj ďalšie druhy. Tentoraz som sa zamerala na vajíčka, s ktorými sa viaže symbolika Veľkej noci, pretože symbolizujú zrodenie nového života. Na prvej pohľadnici sa nachádza košík plný zdobených vajíčok. Košíček je vyzdobený nálepkami.  Na ďalších pohľadniciach som využila tvar vajíčka, na ktorého vrchole som urobila mašličku z červenej stuhy a dozdobila som ich nálepkami. Okraje stužky sú zatavené ohňom, aby sa nestrapkali a držali svoj tvar. Do stredu vajíčka som nalepila „čipku“ – biely papier zdobený bordúrovou (okrajovou) vykr

19 krásnych myšlienok zo seriálu NCIS

1. „Neviem, čo je horšie, starnúť či múdrieť?“ NCIS 6. séria, 22. časť 2. „Človek je taký veľký ako cieľ, ktorý hľadá.“ NCIS 7. séria, 1. časť Pekne vykvitnuté 3.   „ Každý môže dosiahnuť svoj plný potenciál. Kto sme, môže byť predurčené, ale cestu ktorou pôjdeme, si vždy vyberáme sami. Nikdy by sme nemali dovoliť nášmu strachu, alebo očakávaniam druhých, aby určovali hranice nášho osudu. Váš osud sa nedá zmeniť, ale môžete mu vzdorovať. Každý človek sa rodí, tak ako mnoho ďalších, ale umiera ako jedinečný. “  NCIS 7. séria, 7. časť  4.  „ Nerád by som, aby ti tvoje ego vypísalo šek, ktorý telo nebude vládať splatiť. “    NCIS 8. séria, 5. časť, využité z TOP GUN   5.  „Celebrity existovali odjakživa, ak neviete, od promiskuitných monarchov až po rímskych gladiátorov. Ba dokonca keď sa olympijskí víťazi slávnostne vracali domov, mešťania dávali vybúrať časť mestských hradieb, aby atléti nemuseli prechádzať rovnakou bránou ako bežní smrteľníci. Dnes sa človek pr