Preskočiť na hlavný obsah

Katedrála svätého Bartolomeja v Plzni/The cathedral of St. Bartholomew, Pilsen

Kostol bol postavený hneď po založení mesta na konci 13. storočia (rok 1292) v ranogotickom slohu



Dokončený bol v 15. storočí. Husitské vojny, tridsaťročná vojna a požiare kostol poškodili. V roku 1525 do kostola udrel blesk a južná veža zhorela a nikdy nebola obnovená. Severná veža horela v roku 1835 a pri oprave bola znížená len na 102,26 metrov, napriek tomu sa pýši titulom najvyššej kostolnej veže v České republike.



Koncom 15. storočia bola pristavená Šternberská kaplnka.

Katedrála je dlhá 58 metrov, široká 26 metrov a vnútri je vysoká 25 metrov. Šesť stĺpov delí chrám na tri lode

Starší hlavný oltár (nachádza sa dole) je z roku 1883. Uprostred sa nachádza Plzenská Madona. Táto kamenná gotická socha Panny Márie Plzenskej je najvýznamnejším umeleckým dielom v kostole z obdobia okolo roku 1380.  



Nad Pannou Máriou sa nachádza patrón kostola sv. Bartolomej, ktorý bol jeden z 12 učeníkov Ježiša Krista. Bartolomej pôsobil v Indii, Mezopotámii, Perzii, Egypte a v Arménsku, kde ho stiahli z kože a sťali. Zobrazuje sa väčšinou so zahnutým nožom – nástrojom umučenia a s knihou evanjelia. 

V spodnom rade sa nachádzajú štyria evanjelisti – sv. Ján, sv. Lukáš, sv. Matúš, sv. Marek. Vedľa sochy Panny Márie je sv. Ján Krstiteľ, sv. Václav, sv. Vít a sv. Ján. 
Hore vedľa sv. Bartolomeja sa nachádzajú sv. Peter z Alkantary, sv. Ľudmila, sv. Anežka Rímska a sv. Roch. 
Celkom nahore je archanjel Michael. 

Pri tomto oltári slúžili kňazi bohoslužby chrbtom k ľuďom až do roku 1964. Zmena postoja kňaza, ktorý slúži omšu čelom k ľudu, vyvolala potrebu nového oltára. Nový hlavný oltár spolu s ambónom (pult na čítanie kníh a evanjelia) boli vytvorené zo svetlé žuly.

Okrem hlavného oltára sa v kostole nachádzali aj vedľajšie – bočné, ktorých bolo na konci 18. storočia 33. Z nich bola väčšina odstránená.

Vo víťaznom oblúku sa nachádza ukrižovaný Kristus. Vpravo pod krížom sa nachádza Panna Mária a vľavo apoštol Ján a kľačiaca Mária Magdaléna. 15. storočie, gotika.

V roku 1993 vznikla Plzenská diecéza a z farského kostola sa stala katedrála. 

Smola pre nás, že dovnútra Katedrály sa nedalo vojsť pre dlhodobú komplexnú rekonštrukciu, ktorá bude trvať až do roku 2020. Na rekonštrukciu môžete prispieť do pokladničky. A najbližší katolícky kostol v ktorom sú pravidelné bohoslužby je Kostol Nanebovzatie Panny Márie na Františkánskej ulici.  

Kostol Nanebovzatia Panny Márie

Oltár v Kostole Nanebovzatia Panny Márie 

Kostolná veža Katedrály sv. Bartolomeja je ale stále sprístupnená verejnosti. 


Vstup

Sezam otvor sa :)

Po schodoch, ktorých bolo dosť (až som funela), a ktoré boli najmä v hornej časti dosť strmé (odporúčam pevnú obuv), sme sa dostali až vrchol veže s výhľadovou plošinou, ktorá bola zabezpečená kovom. 


Ideme dohora!

Čím vyššie, tým strmšie! 

Výhľad je nádherný. 





Námestie Republiky

Vnútri sa nachádzali aj tabuľky s popismi budov, ktoré sme mohli vidieť z veže. 
Počas cesty nahor sme videli aj kostolné zvony.   

Zvon Mária 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Čitateľský denník od roku 2009 do roku 2017

Čitateľský denník 2009 - spolu 30 Január:  1. Ian McEwan: Betónová záhrada 2. Václav Pankovčín: Tri ženy pod orechom Február:  3. Ján Kamenistý: AVE LÁSKA - 100 najkrajších slovenských ľúbostných básní 20. storočia 4. Longman: English Fairy Tales 5. Kamil Peteraj: Breviár lásky 6. Barbara Cartlandová: Pôvab a zlo 7. Ján Kalinčiak: Púť lásky 8. Terézia Vansová: Sirota Podhradských 9. Logman: Alice in Wanderland 10. Biblia: Tobiáš 11. Biblia: Ester Marec:  12. Jozef Miloslav Hurban: Olejkár 14. Biblia: Kniha proroka Joela 15. Samo Chalupka: Turčin Poničan 16. Samo Chalupka: Mor ho! 17. Samo Bohdan Hroboň: Krajalik 18. Ján Botto: Žltá ľalia 19. Ján Botto: Margita a Besná 20. Samo Chalupka: Boj pri Jelšave 21. Ján Kalinčiak: Milkov hrob 22. Jozef Miloslav Hurban: Od Silvestra do Troch kráľov 23. Jonáš Záborský: Chruňo a Mandragora 24. Jonáš Záborský: Faustiáda 25. Biblia: Kniha proroka Ozeáša Apríl:  26. Andrej Sládkovič: De...

Veľkonočné pohľadnice 2017

Prípravy na tohtoročnú Veľkú noc som rozšírila aj o výrobu vlastných veľkonočných pohľadníc. Vytvorila som si dve pohľadnice s kresťanským motívom – kríž, ktorý je zdobený červeným srdiečkom a okolo sú farebné kvety – na jednej pohľadnici sú biele kvety na druhej červené.  Do dolného rámčeka som potom napísala Ježišov citát: „Ja som vzkriesenie a život.“ Ak raz človek začne potom nevie skončiť. A hneď som chcela vyskúšať vytvoriť aj ďalšie druhy. Tentoraz som sa zamerala na vajíčka, s ktorými sa viaže symbolika Veľkej noci, pretože symbolizujú zrodenie nového života. Na prvej pohľadnici sa nachádza košík plný zdobených vajíčok. Košíček je vyzdobený nálepkami.  Na ďalších pohľadniciach som využila tvar vajíčka, na ktorého vrchole som urobila mašličku z červenej stuhy a dozdobila som ich nálepkami. Okraje stužky sú zatavené ohňom, aby sa nestrapkali a držali svoj tvar. Do stredu vajíčka som nalepila „čip...

Svadba november 2018/Wedding inspirations

17.11.2018 sme svadbovali v Belanských kúpeľoch  - presne na tom istom mieste, kde sme sa pre 2 rokmi a 2 mesiacmi brali. :)  Vydávala sa moja sesternica Silvia a Igor.  Svadobné oznámenie - kreslené karikatúry. Teraz sú moderné.  Svätá omša sa konala v katolíckom Kostole sv. Antona pustovníka v Spišskej Belej. Nepamätám si, kedy naposledy som bola v tomto kostole... pred 7, 10 rokmi? Neviem, fakt.  Kňaz mal veľmi peknú kázeň. Evanjeliové čítanie bolo o svadbe v Káne Galilejskej, ako Ježiš premenil vodu na víno.  Veľmi pekne povedal: "Keby sa vás, Igor a Silvia, opýtali, či máte všetko pripravené na svadbu, iste by ste povedali, že áno. Aj novomanželia v Káne Galilejskej by tak odpovedali, a napriek tomu sa im stalo, že sa im v priebehu svadby, ktoré v tej dobe trvali aj niekoľko dní, minulo víno." A keďže víno sa považovalo za nápoj bohov, božský nápoj, je tak pekne vykreslené, že Ježiš chce, aby nádoby  naplnili až ...