Preskočiť na hlavný obsah

Kolárovo - most a mlyn/The bridge and Water Mill

V prvý deň našej letnej dovolenky sme sa vybrali 8.7.2017 do Kolárova. Prečo práve tam? 
Nachádza sa tam totiž najdlhší krytý celodrevený riečny most v Európe, ktorý je postavený nad Malým Dunajom.


Dĺžka mosta je 86 metrov a šírka 2,5 metra. Most bol postavený v roku 1992 podľa dnes už neexistujúceho mosta, ktorý tam stál z 50. rokov 20. storočia, ale bol zničený kryhami ľadu. Most už bol dvakrát prestavaný v rokoch 1997 a 2000. 


Most je vyrobený zo špeciálne napusteného odolného agátového dreva, nemá žiadne betónové piliere. Podľa odhadu by mal vydržať 150 rokov. 


Most mal krásnu výzdobu, rozkvitnuté karafiáty boli zavesené z oboch strán. Nečakajte fanfáry a ruch, veľkú atrakciu. Realita nebola taká veľkolepá, ako sme sa o tom dočítali na internete. Prejsť sa po moste v nás nevzbudil ohúrujúci pocit. 
Našli sme ale pokojné miesto stvorené na rodinné prechádzky popri rieke s peknou okolitou prírodou s príjemným dojmom. 


Drevená rybka na pamiatku všetkých kolárovských vôd, riek, rýb a rybárov z roku 2010.

Niektoré húsky oddychovali....

Niektoré sa čistili...
Aj vážky si poletovali nad hladinou rieky.



Mlyn





Prvýkrát som počula o vodných mlynoch. Teda o mlynoch, ktoré vyrábali múku, ale na vode. Kolárovský mlyn je replikou vodného mlyna, ktorý od roku 1920 do 1945 pracoval neďaleko Komárna, kým nevyhorel. 


Vodné mlyny sa na Slovensku rozšírili v 17. storočí. Najväčší rozkvet týchto mlynov však nastal 19. storočí a na začiatku 20.storočia na riekach Dunaj a Váh, kde vytvárali celé osady. Neskôr sa používali aj parné mlyny, aj elektrické. 


V mlyne sa nachádza Múzeum vodného mlynárstva a je zaradený medzi národné kultúrne pamiatky Slovenska. Vstupné do múzea bolo 2€ pre dospelých. 





Koleso

Aj keď niektoré mlyny by sa mohli používať aj dnes, boli by málo efektívne. Moderný súčasný Mlyn Vitaflóra v Kolárove (od 1994) má celkovou kapacitou skladových surovín 115 000 ton. Pšenica a raž sa melie na štyroch linkách s dennou kapacitou až 730 ton a zomelú 40 ton múky za hodinu. 

Kotva

Som rada, že sme počkali na výstavu v múzeu, podľa mňa to bolo veľmi zaujímavé. 

Pri mlyne sa nachádza aj gazdovstvo so zvieratkami, posedením, hojdačkami pre deti. My sme stretli aj tohto fešáka - somárika, ktorý bol veľmi prešibaný. 




Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Čitateľský denník od roku 2009 do roku 2017

Čitateľský denník 2009 - spolu 30 Január:  1. Ian McEwan: Betónová záhrada 2. Václav Pankovčín: Tri ženy pod orechom Február:  3. Ján Kamenistý: AVE LÁSKA - 100 najkrajších slovenských ľúbostných básní 20. storočia 4. Longman: English Fairy Tales 5. Kamil Peteraj: Breviár lásky 6. Barbara Cartlandová: Pôvab a zlo 7. Ján Kalinčiak: Púť lásky 8. Terézia Vansová: Sirota Podhradských 9. Logman: Alice in Wanderland 10. Biblia: Tobiáš 11. Biblia: Ester Marec:  12. Jozef Miloslav Hurban: Olejkár 14. Biblia: Kniha proroka Joela 15. Samo Chalupka: Turčin Poničan 16. Samo Chalupka: Mor ho! 17. Samo Bohdan Hroboň: Krajalik 18. Ján Botto: Žltá ľalia 19. Ján Botto: Margita a Besná 20. Samo Chalupka: Boj pri Jelšave 21. Ján Kalinčiak: Milkov hrob 22. Jozef Miloslav Hurban: Od Silvestra do Troch kráľov 23. Jonáš Záborský: Chruňo a Mandragora 24. Jonáš Záborský: Faustiáda 25. Biblia: Kniha proroka Ozeáša Apríl:  26. Andrej Sládkovič: De...

Veľkonočné pohľadnice 2017

Prípravy na tohtoročnú Veľkú noc som rozšírila aj o výrobu vlastných veľkonočných pohľadníc. Vytvorila som si dve pohľadnice s kresťanským motívom – kríž, ktorý je zdobený červeným srdiečkom a okolo sú farebné kvety – na jednej pohľadnici sú biele kvety na druhej červené.  Do dolného rámčeka som potom napísala Ježišov citát: „Ja som vzkriesenie a život.“ Ak raz človek začne potom nevie skončiť. A hneď som chcela vyskúšať vytvoriť aj ďalšie druhy. Tentoraz som sa zamerala na vajíčka, s ktorými sa viaže symbolika Veľkej noci, pretože symbolizujú zrodenie nového života. Na prvej pohľadnici sa nachádza košík plný zdobených vajíčok. Košíček je vyzdobený nálepkami.  Na ďalších pohľadniciach som využila tvar vajíčka, na ktorého vrchole som urobila mašličku z červenej stuhy a dozdobila som ich nálepkami. Okraje stužky sú zatavené ohňom, aby sa nestrapkali a držali svoj tvar. Do stredu vajíčka som nalepila „čip...

Svadba november 2018/Wedding inspirations

17.11.2018 sme svadbovali v Belanských kúpeľoch  - presne na tom istom mieste, kde sme sa pre 2 rokmi a 2 mesiacmi brali. :)  Vydávala sa moja sesternica Silvia a Igor.  Svadobné oznámenie - kreslené karikatúry. Teraz sú moderné.  Svätá omša sa konala v katolíckom Kostole sv. Antona pustovníka v Spišskej Belej. Nepamätám si, kedy naposledy som bola v tomto kostole... pred 7, 10 rokmi? Neviem, fakt.  Kňaz mal veľmi peknú kázeň. Evanjeliové čítanie bolo o svadbe v Káne Galilejskej, ako Ježiš premenil vodu na víno.  Veľmi pekne povedal: "Keby sa vás, Igor a Silvia, opýtali, či máte všetko pripravené na svadbu, iste by ste povedali, že áno. Aj novomanželia v Káne Galilejskej by tak odpovedali, a napriek tomu sa im stalo, že sa im v priebehu svadby, ktoré v tej dobe trvali aj niekoľko dní, minulo víno." A keďže víno sa považovalo za nápoj bohov, božský nápoj, je tak pekne vykreslené, že Ježiš chce, aby nádoby  naplnili až ...